حکاکی فلزات

حکاکی فلزات به دو روش انجام می‌شود:

  • اسیدکاری:

حکاکی فلزات با اسید یک فرآیند شیمیایی و از روش‌های سنتی به شمار می‌رود. در این روش، طرح مورد نظر با فیلم (لیتوگرافی) و یا پرینت کالک بر روی صفحات فلز (برنج، استیل و یا آلومینیوم) کپی می‌شود.

پس از آن صفحات با مواد مخصوص، حساس شده و در زیر نور قرار می‌گیرند. پس از گذراندن این مرحله، صفحات فلزی آمادۀ اسید دادن هستند. اسید در قسمت های حساس شده خوردگی ایجاد کرده و طرح مورد نظر روی فلز حک می‌شود. زمان مناسب برای اسید دادن، بستگی به نوع و ضخامت ورق، ابعاد طرح و صفحه دارد.

کیفیت حک به نوع اسید، نوع و ضخامت ورق، ابعاد صفحات و تجربه فرد اسیدکار بستگی دارد. اگر صفحات کمتر از زمان استاندارد اسید خورده باشد،طرح ناقص حک می‌شود و اگر بیش از حد اسید خورده باشد، صفحات سوراخ می‌شوند. 

در پایان پس از خارج کردن صفحات از داخل اسید، شستشو و خشک کردن انجام می‌شود تا بتوانند قسمت‌های حک شده را رنگ کنند. این روش بسیار زمان‌بر و نیازمند تجهیزات خاص، تهیۀ فیلم (برای هر سفارش) و البته مهارت می‌باشد.


  • نمونه حک استیل با اسید

 


حکاکی آلومینیوم

نمونه حکاکی فلزات

برای جلوگیری از آتش‌سوزی و انفجار ناشی از بخار اسید، رعایت نکات ایمنی ضروری‌ است. عدم رعایت نکات بهداشتی (استفاده نکردن از ماسک و دستکش) می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیر به همراه داشته باشد.

حداقل ضخامت برای اسیدکاری آلومینیوم، 1میلیمتر است و به دلیل آلیاژ خاص این فلز گرانبها، اسیدکاریِ آن به مراتب سخت‌تر و حساس‌تر از استیل و برنج می‌باشد.

  • نمونه اسیدکاری آلومینیوم

 


  • حک با لیزر:

حکاکی فلزات با لیزر یک روش دقیق و باکیفیت محسوب می‌شود. در این روش سطح فلز با نیروی لیزر دچار تغییر می‌شود. با تنظیم قدرت و پارامترهای لیزر، می‌توان کیفیت و عمق حکاکی را کاهش یا افزایش داد.

مزیت حک با لیزر نسبت به اسیدکاری، دقت، سرعت و  عدم محدودیت در طراحی‌ است. لیزر می‌تواند ضخامت Hairlain (کمتر از یک دهمِ میلیمتر) و یا شماره سریال‌های متعیر را بدون نیاز به تهیه فیلم و شابلون بر روی سطح فلزات حک کند.

نمونه حک استیل با لیزر 

به نظر بعضی دوستان، از معایب روش حکاکی با لیزر، عدم امکان رنگ‌کردن قابل ذکر می‌باشد.


حکاکی برنج

 

برنج، فلزی محبوب و پرطرفدار در نقاط مختلف جهان می‌باشد و دلیل آن ویژگی های خاصی است که در ادامه چند مورد از آنها را ذکر میکنیم:

دارای مقاومت و ماندگاری در برابر اکسید شدن یا مقابل نور آفتاب و شرایط محیطی سخت. 

به دلیل خاصیت آکوستیک و اصطکاک کم در ساخت سازهای موسیقی کاربرد دارد. 

به دلیل داشتن حالت نرم و انعطاف پذیر در قلم زنی و  صنایع دستی کاربرد دارد.

خاصیت بهداشتی و میکروب‌کشی به دلیل ترکیب شیمیایی مس در آن.  

رنگ و ظاهری زیبا به دلیل ترکیب شیمیایی مس و روی در آن.

 

  • نمونه حک برنج

 

تولیدگنندگان و فعالان در سایر صنایع از جمله:  لوازم خانگی، هدایای تبلیغاتی و لوح تقدیر، تجهیزات رستوران و بیمارستان ها و  …  برای تبلیغ برند خود از پلاک برنجی استفاده می‌کنند.

حکاکی پلاک برنج مانند استیل و آلومینیوم با لیزر و یا اسید انجام می‌شود. در تولید پلاک برنجی، ضخامت 0/6 میلیمتر نسبت به سایر ضخامت‌ها کاربرد بیشتری دارد. برای استعلام قیمت می‌توانید به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.