سیستم چهار رنگ اصلی چاپ (CMYK) اساسی‌ترین روش برای تولید تصاویر و رنگ‌های چاپی در صنعت چاپ مدرن می‌باشد.

چهار رنگ‌‌ اصلی

چهار رنگ‌‌ اصلی در چاپ افست از اهمیت بالایی برخوردار است. در این نوع چاپ، از سیستمی به نام CMYK برای تولید رنگ‌ها بهره می‌برند که مخفف Cyan Magenta Yellow Black یعنی آبی، قرمز، زرد و سیاه می‌باشد.

در چاپ افست از این چهار رنگ برای تولید تمامی رنگ‌ ها استفاده می‌شود.

چهار رنگ‌‌ اصلی چاپ

مشکی
فیروزه ای
ارغوانی
رنگ زرد

با ترکیب مختلف این چهار رنگ، می‌توان تقریباً تمامی رنگ‌ها را تولید کرد. به عنوان مثال، ترکیبی از سیان و مجنتا، آبی را ایجاد می‌کند و زرد + سیان، سبز را تولید می‌کند. سیاه معمولاً برای افزایش عمق و تیرگی رنگ‌ها استفاده می‌شود.

تفاوت CMYK & RGB

برای نمایش رنگ‌ها در دستگاه‌های الکترونیکی مانند مانیتور، تلویزیون‌، دوربین‌، صفحات وب، دیجیتال و … از مدل دیگری بنام  RGB استفاده می‌شود. در نوع آر جی بی به جای چهار رنگ از سه رنگ اصلی استفاده می‌شود که شامل: قرمز R، سبز G و آبی B است و با همین 3رنگ به سایر رنگ‌ها می‌رسند.

برای چاپ کاغذ و فلز، ترکیب چهار رنگ یا همان سی ام وای کی مناسب‌تر است. بسیاری از چاپگرها، پرینترهای رنگی و دستگاه‌های‌چاپ بر اساس سیستم CMYK ساخته شده و با RGB سازگاری ندارند.

در C M Y K رنگ سفید، رنگ طبیعی کاغذ یا هر پس‌زمینۀ دیگر و رنگ مشکی حاصل ترکیب جوهرهای رنگی می‌باشد. برای تشکیل تصویر، نقاط چهاررنگ، سی‌، ام، وای، کی با اندازه‌ها و زوایای گوناگون با یکدیگر ترکیب می‌شوند و رنگ‌های مختلف تصویر را به وجود می‌آورند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت می‌توانید به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.

 

قرمز
سبز
آبی

جمع بندی:

چهار رنگ اصلی چاپ، یا همان CMYK، سیان (Cyan)، مگنتا (Magenta)، زرد (Yellow)، و مشکی (Key)، اصطلاحی است که در صنعت چاپ برای تولید همه انواع رنگ‌ها و تصاویر استفاده می‌شود. این سیستم چاپ، در چاپگرها و دستگاه‌های چاپ مدرن به کار می‌رود.