بسته بندی

چاپ و بسته بندی

بسته بندی به‌عنوان ابزاری مهم در رشد فروش کالا شناخته‌ می‌شود؛ زیرا موفقیت هر محصول در فروش، مستلزم این است که ظاهر آن بتواند زمینه جلب نظر مشتریان را فراهم کند. می‌توان گفت: هر محصولی نیاز به بسته‌بندی دارد.

اساسا در گذر از مقابل قفسه‌‌های مارکت، هر محصول فقط چند ثانیه فرصت دارد که فرد را تسخیر کند و این چالشی‌ست که امروز دغدغه طراحان شده است.


  • مفهوم طرح

طرح، ترکیب منظم عناصر قراردادی است که نتیجه آن تولید یک ترکیب جدید باشد. در واقع باید طوری باشد که اطلاعات کافی را در مورد محصول موردنظر فراهم کند. همچنین باید گرافیک قابل‌ قبول داشته باشد و علاوه بر معرفی محصول، برند (علامت تجاری)، تولیدکننده آن محصول نیز باشد.

طرح می‌‌تواند اعتماد مشتری را برای خرید کالا جلب کند. بسته بندی موفق با داشتن طرح و یا تصاویر مناسب می‌تواند در بازار موفق‌تر از دیگر رقبا باشد.

طراح باید اطلاعات فراوان داشته باشد.


  • عامل روانشناسی

از لحاظ روانشناسی، یک طرح چاپی به محصول تولیدی، هویت می‌بخشد و می‌تواند احساس راحتی، لذت و یا طعم خوب را در محصولی که استفاده می‌شود، ایجاد کند. یک طرح ایده‌آل، باعث جلب‌ توجه و بازاریابی محصول نیز می‌شود.

  • عامل زیبایی

برای زیبایی هر طرحی باید به این نکته توجه کرد که تمام عوامل مانند رنگ، خطوط و غیره باید با موضوع طرح و نوع محصول تناسب و ارتباط داشته باشند. 

  • مشخصه‌ های کاربردی

طرح‌ها علاوه بر خصوصیات تزیینی باید شامل جزئیات محصول تولیدشده نیز باشند. یک طرح، علاوه بر جنبه‌های تزیینی، معرف محصول، برند (علامت تجاری) و اطلاعاتی درباره شیوه استفاده است.


این کاملا درسته که از بسته‌بندی به عنوان فروشندۀ خاموش یاد می‌شود.

 

آنچه خواندید بخشی از مقاله ای با عنوان: طراحی در چاپ فلکسوگرافی بود که کامل آن را میتوانید اینجا مشاهده کنید.