پلاک بارکد

بارکد کیوآر

بارکد کیوآر نوعی بارکد دوبعدی است که نسبت به بارکدهای سنتی می‌تواند ذخیره‌سازی اطلاعات بیشتر، همچنین کدهای متن، لینک و فایل‌ها را نیز فراهم کند. در ادامه بیشتر به انواع بارکدها، کاربردها، ویژگی‌ها و موارد مرتبط با آن می‌پردازیم.

تاریخچه بارکد کیوآر

ماجرا به سال ۱۹۹۴ باز می‌گردد، زمانی که یک شرکت ژاپنی به نام Denso Wave این فناوری را توسعه داد. بارکد کیوآر ابتدا به عنوان یک روش برای پیگیری قطعات در صنعت اتومبیل‌سازی استفاده می‌شد. این بارکد با استفاده وسیع در ژاپن، شناخته شد و بعد سریعا در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

تعریف بارکد:

مجموعه‌ای از خطوط میله‌ای و موازی با عرض‌های مختلف که اندازه هر خط معنای خاصی دارد. این خطوط می‌تواند حاوی اطلاعاتی مثل: لینک‌، متن و … باشد. بارکد به عنوان یک فناوری، دقت، سرعت و کارایی در پروسه‌های مختلف را بهبود می‌بخشد.

به طور کلی بارکد یک نماد یا تصویر است که اطلاعات‌ رمزگذاری شده را در خود ذخیره می‌کند. این اطلاعات به صورت الگوی ماتریسی کد شده‌اند و می‌توانند با استفاده از یک تلفن هوشمند یا اسکنر، به راحتی خوانده شوند. بارکدها به عنوان ابزاری سریع و دقیق برای ذخیره و اشتراک‌گذاری اطلاعات شناخته می‌شوند.

کاربردهای بارکد:

بارکد با ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربردهای متنوع، در اکثر برنامه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

 • مدیریت فروش: بارکدها در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، با ثبت بارکدهای اجناس در سیستم، به بهترین شکل میزان فروش، موجودی انبار و … را مدیریت می‌کنند.
 • درمانی: در مراکز بهداشتی، بارکدها را بر روی پرونده‌ها، داروها و تجهیزات‌پزشکی نصب می‌کنند تا مراحل دسترسی به اطلاعات سریع تر انجام شود.
 • بسته‌های پستی: در صنعت پست بر روی مرسولات، بارکد چسبانده می‌شود تا با نمایش جزئیات مبدأ، مقصد، وضعیت مرسوله و … به ردیابی مرسولات کمک کند.
 • تولیدی وساخت: در صنایع، با نصب بارکد بر روی مواد خام و محصول نهایی به مدیران کارخانه امکان ردیابی و مدیریت فرآیندهای تولید، انبار و کنترل‌کیفیت داده می‌شود.
 • اداری: بارکدها در کارت‌های پرسنلی، ردیابی اسناد، کتابخانه‌ و موارد مشابه نیز کاربرد دارند. این ابزار به مدیران اداری کمک می‌کند تا اطلاعات دقیق‌تری از دارایی‌ها و منابع را دریافت کنند.
 • حمل‌ونقل: بارکد برای ایجاد ارتباط با مشتریان، ردیابی اجناس، بارها، بلیط‌های هواپیما و راه‌آهن، پرداخت‌های الکترونیکی و همچنین خدمات فنی و تعمیرات کاربرد دارد.

مزیت بارکد کیوآر

بارکد کیوآر به دلیل خطای کمتر و همچنین، قابلیت ذخیره‌سازی و رمزگذاری بیشتر، امکان انتقال‌اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تر را فراهم می‌کند. این بارکد نسبت به سایر مدل‌ها از محبوبیت بالاتری برخوردار است.

بارکد کیوآر فلزی

برخلاف بارکدهای کاغذی یا پلاستیکی که به آسانی ممکن است خراب شوند، بارکد فلزی کیوآر به طور خاص برای تحمل شرایط سخت و حفظ قابلیت خوانایی طراحی شده‌اند. برای ساخت این محصول از فلزاتی مانند استیل یا آلومینیوم به دلیل عمر طولانی و مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، استفاده می‌کنند.

مزایای بارکد فلزی کیوآر:

بارکد مورد نظر معمولا با تکنولوژی لیزر روی فلز حکاکی می‌شود و دارای ویژگی‌هایی است که آن‌ را از برچسب‌های سنتی متمایز می‌کند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نصب سریع و آسان: استفاده از بارکد فلزی کیوآر در سال‌های اخیر به دلیل نصب آسان و جلوه زیبایی که دارد، اهمیت زیادی پیدا کرده‌ است. 
 • جذابیت ظاهری: استفاده از بارکد در محصولات لوکس به دلیل جذابیت آن است و به نوعی نماد اصالت و لوکس بودن به شمار می‌رود.
 • برندینگ: بارکدهای فلزی در بازاریابی و تبلیغات به عنوان ابزاری منحصر به فرد عمل می‌کنند و به شرکت‌ها در تبلیغ نوآورانه محصولات و خدمات، کمک می‌کنند.
 • مقاومت بالا: در مواردی که ماندگاری و دوام اهمیت زیادی داشته باشد، بارکد فلزی بدلیل مقاوم بودن در برابر ضربه، حرارت و رطوبت، بهترین انتخاب است، یه طوری که می‌تواند سال‌ها بدون از دست دادن خوانایی، کارایی داشته باشد.
 • سفارشی‌سازی: بارکدهای فلزی کیوآر می‌توانند با لوگو، شماره‌ سریال، لینک های مورد نظر و … برای انطباق با الزامات برند سفارشی‌سازی شوند.
 • اسکن بدون خطا: این بارکدها کنتراست بالایی دارند و حتی در شرایط نوری چالشی، خوانایی را حفظ می‌کنند. این امر باعث اسکن دقیق و کاهش خطای اسکن می‌شود.
 • اسکن بدون نت: قابلیت اسکن بدون نیاز به اینترنت
 • صرفه اقتصادی: پلاک‌های بارکد به دلیل ساختار مقاوم در برابر عوامل محیطی به حداقل نگهداری نیاز دارند. عدم نیاز به نگهداری و تعویض مکرر در دراز مدت، سبب شده تا استفاده از بارکد فلزی صرفه اقتصادی نیز داشته باشد.

امنیت بارکد فلزی:

برخلاف برچسب‌های کاغذی که به آسانی قابل جدا کردن یا تغییر هستند، بارکدهای فلزی کیوآر امنیت بیشتری را ارائه می‌دهند و به سختی می‌توان آنها را دستکاری کرد. این ویژگی‌ سبب شده تا بارکد فلزی در پروژه‌هایی مثل شماره‌کوبی درختان و یا در ادارات، سازمان‌های دولتی مثل شرکت آبفا و شرکت‌های خصوصی برای ردیابی دارایی‌ها مانند ماشین‌آلات، وسایل نقلیه و کداموال نیز کاربرد داشته باشد و با رمزگذاری اطلاعات مهم مانند جزئیات مالکیت، به مدیریت و نگهداری اموال کمک می‌کند. 

نصب بارکد فلزی:

نصب بارکد کیوآر فلزی فرآیندی آسان است و با توجه به درخواست مشتری می‌تواند چسبدار و یا پانچ شده تحویل شود. در صورت داشتن چسب، مانند لیبل، کاغذ روغنی از پشت آن جدا و پلاک در محل مورد نظر چسبانده می‌شود. پلاک‌های دارای سوراخ نیز با پرچ نصب می‌شوند.

مجموعه‌ما در این زمینه افتخار همکاری با شرکت‌های بسیاری را داشته‌ است از جمله: فرودگاه مهرآباد، تیپاکس، فارمد، بانک مرکزی و … . برای استعلام قیمت می‌توانید به شماره ۹۱۲۲۱۳۸۶۰۹ در تلگرام پیام ارسال نمایید.


نمونه کیوآر فلزی

با استفاده از این پلاک، می‌توانید مشتریان را به اهمیت دقت در اطلاعات محصولاتتان آگاه کنید.

پلاک منو کافه با بارکد کیوآر

پلاک درخت با بارکد کیوآر

از این پلاک برای جلب توجه مشتریان و بهبود کارایی محصولاتتان استفاده کنید.

تصویری از بارکد کیو آر فلزی برای نمایش سرعت و دسترسی آسان به اطلاعات محصولات.
Call Now Button