حک با اسید

اسیدکاری، حکاکی فلزات با اسید

اسیدکاری، بعنوان فرآیندی شیمیایی برای حک فلزات شناخته می‌شود و با کمک اسید، طرح مورد نظر را روی سطح فلز حکاکی می‌کند. با ورود دستگاه‌های لیزر این روش در حال منسوخ شدن است. برای اسیدکاری، ابتدا طرح را با فیلم و نور روی سطح فلز منتقل می‌کنند. به این مرحله کپی‌کاری گفته می‌شود. در مرحله بعدی با مواد مخصوص صفحات را حساس کرده و در تماس با اسیدنیتریک و یا اسیدکلریدریک قرار می‌دهند. در این مرحله قسمت‌های مورد نظر گود و به اصطلاح حک می‌شود.

حکاکی فلزاتمدت زمان مورد نیاز برای اسیددادن بسته به نوع فلز و ضخامت آن، متفاوت می‌باشد. کیفیت حک با اسید رابطه مستقیم با تجربه و مهارت اسیدکار دارد.

اسیدکاری روشی سنتی و پر خطر بوده و استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش، عینک و ماسک در زمان کار، امری ضروری‌ست. در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت. همچنین عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی میتواند باعث تولید گازهای خطرناک، آتش‌سوزی و حتی انفجار شود. به طور کلی حک با اسید نسبت به روش لیزری، هزینه و زمان‌ بیشتری نیاز دارد.


اسیدکاری‌ استیل

ورق استیل به لحاظ رنگ و مدل از تنوع بالایی برخوردار است. مثلا ورق‌های‌استیل طلایی، نقره‌ای و دودی هر کدام دارای انواع براق (آینه‌ای) و خشدار (مات) می‌باشند. همچنین این ورق به دلیل ویژگی‌هایی از قبیل: مقاومت بالا در برابر خوردگی، حرارت، باکتری و … در صنایع مختلف مانند: لوازم‌خانگی، دکوراسیون و معماری، خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای ساخت پلاک استیل بدلیل عدم امکان چاپ، از روش حکاکی استفاده می‌شود.

 


اسیدکاری‌ آلومینیوم

آلومینیوم نسبت به سایر فلزات، حساس‌تر و انجام فرآیندهای شیمیایی روی آن بسیار سخت‌ و پیچیده‌تر می‌باشد. مثلا اسیدی که با آن یکبار برنج حکاکی شده باشد برای آلومینیوم مناسب‌تر است. این فلزگرانبها قابلیت چاپ‌پذیری و اسیدشور را داراست. در واقع آلومینیوم دارای آلیاژی خاص می‌باشد و به همین دلیل در بسیاری از صنایع از جمله: صنعت خودرو، هواپیما و کشتی‌سازی، صنعت درب و پنجره، دیزل ژنراتور، آسانسور، برق و … دارای کاربرد می‌باشد.

 


اسیدکاری برنج

اسیدکاری برنج

فلز برنج مثل استیل قابلیت چاپ‌‌پذیری ندارد و روش‌های حکاکی برای ساخت پلاک برنجی نیز کاربرد دارد. مارک‌های برنجی بیشتر در صنایع مبلمان، مزون لباس، هدایای‌ تبلیغاتی، لوح‌ تقدیر، تابلوهای‌ راهنما در اماکن عمومی و موارد مشابه کارائی دارد. مناسب‌ترین ضخامت نیز، 0/6میلیمتر است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمائید.