پلاک کدپستی

پلاک کدپستی

پلاک کدپستی: هر خانه یا ساختمان دارای یک سریال ۱۰رقمی است که توسط اداره پست و بر اساس منطقه جغرافیایی، تخصیص داده می‌شود. برای نمایش این کد از پلاک الومینیومی استفاده می‌شود. در این مقاله به مشخصات، روش تولید، نصب و موارد مرتبط با این محصول می‌پردازیم.

درباره پلاک کدپستی

کدپستی اولین بار، قرن نوزدهم در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و سپس به سرعت در سراسر جهان منتشر شد. با پیشرفت فناوری، این کدها منحصر به فرد‌ و دقیق‌تر شدند. این پلاک یکی از ابزارهای حیاتی در زمینه ارتباطات و صنعت پست است که اهمیت آن در جهان دیجیتال امروزی بسیار بالاست. در واقع کدپستی نوعی سیستم شناسایی‌ به منظور سهولت در تعیین محل و تشخیص دقیق یک خانه یا ساختمان است.

کاربرد پلاک کدپستی

استفاده از این پلاک، امکان ارسال و دریافت مرسولات را بسیار آسان‌تر، همچنین، باعث کارایی و دقت بیشتر در فرآیند پستی می‌شود، چرا که امکان ردیابی دقیق مرسوله‌ها را فراهم می‌کند. با داشتن این پلاک، امکان اشتباه در ارسال و تحویل مرسولات کاهش می‌یابد.

ساختار پلاک کدپستی

اگر چه ساختار این پلاک در هر کشور متفاوت می‌باشد، اما هدف آن‌ها یکسان است. در برخی از کشورها، این کدها شامل اعداد و حروف می‌شود، در ایران، از کدپستی میتوان، کد استان، کد شهر، منطقه و محله را بدست آورد. هر کدام از اعداد یک معنای خاص دارد که در ادامه توضیحات دقیق تر را می‌خوانید.

  • اولین‌ رقم مربوط به کد استان.
  • رقم‌ دوم مربوط به شهر.
  • سه رقم بعدی نشان‌دهنده منطقه.
  • سه رقم بعد از آن برای نمایش محله.
  • و دو رقم آخر مربوط به موارد دقیق‌تر آدرس است.

ساخت پلاک کدپستی:

پلاک‌ کدپستی از فلز آلومینیوم با ضخامت ۰/۵میلیمتر تولید می‌‍شود. رعایت این ضخامت در فرآیند تولید بسیار مهم است، زیرا ضخامت کمتر و یا بیشتر، باعث کاهش کیفیت در برجسته سازی می‌شود. ابعاد این پلاک معمولا ۲۱۷×۸۰ میلیمتر است. معمولا علاوه بر شماره ده رقمی، لوگوی اداره پست و سازمان شهرداری نیز چاپ می‌شود. 

دلیل استفاده از ورق آلومینیوم داشتن ویژگی هایی مثل چاپ‌پذیری، قابلیت برجسته‌سازی و دوام این فلز در شرایط محیطی مختلف، می‌باشد. استفاده از چاپ افست با پوشش ورنی کوره‌ای، پلاک‌ها را به بالاترین حد از مقاومت و ماندگاری می‌رساند.

 

قیمت پلاک کدپستی

برای محاسبه قیمت، مواردی مثل تعداد سفارش، تعداد رنگ و ترتیب شماره‌ها باید مشخص شود. از نکات مهم هنگام سفارش این پلاک، توجه به کیفیت و دوام چاپ، رعایت نکات فنی و طراحی پلاک را میتوان ذکر کرد. در صورت نیاز به استعلام قیمت و یا مشاوره قبل از ثبت سفارش می‌توانید به شماره ۹۱۲۲۱۳۸۶۰۹ در تلگرام پیام ارسال نمائید.

بارکد پلاک کدپستی

تکنولوژی‌های جدیدی مانند بارکد و ردیابی GPS، باعث بهبود در فرآیند استفاده از پلاک کدپستی شده است. این تکنولوژی‌ها به افراد و شرکت‌ها کمک می‌کنند تا مرسولات خود را به صورت دقیق‌تر و سریع‌تر ارسال کنند. اگر پلاک دارای بارکد کیو آر باشد، امکان برجسته کردن شماره‌ها وجود ندارد وبه همین دلیل اعداد با لیزر حک می‌شوند.

سایت اداره پست هر کشور، ابزاری مفید برای یافتن کدپستی است. با ورود به این سایت و وارد کردن اطلاعات مکانی مورد نظر، می‌توانید به راحتی پلاک کدپستی آن مکان را پیدا کنید. در صورت نیاز به تعویض یا تغییر در کد پستی، بهتر است به مراکز یا مسئولان مربوطه و برای پیدا کردن کدپستی نیز به درگاه خدمات الکترونیک GNAF مراجعه فرمایید.

نصب پلاک کدپستی و معابر

محل نصب این پلاک، کنار درب ورودی ساختمان است. روش نصب نیز با پرچ انجام می‌شود. جهت سهولت در این کار، سفارشات بصورت پانچ شده تحویل می‌گردد. پلاک‌‌های‌ کدپستی علاوه بر تشخیص آسان آدرس مبدا و مقصد، در زیبائی و نمای ساختمان و شهر نیز تاثیرگذار می‌باشند.

جمع بندی:

پلاک کدپستی یکی از ابزارهای حیاتی در زمینه ارتباطات و ارسال بسته‌های پستی است. با دانستن این کد و استفاده صحیح از آن، می‌توانیم فرآیند ارسال و دریافت مرسولات را بهبود بخشیم و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنیم. مهم است که در نظر داشته باشیم، کدپستی هر منطقه متفاوت است، بنابراین، هنگام استفاده از این کدها، باید دقت کافی را داشته باشیم. 

نمونه پلاک کدپستی

این تصویر حاوی پلاک‌ کدپستی است که سهولت در ارسال و دریافت پست و مرسولات را تسهیل می‌کند.

پلاک معابر

با استفاده از پلاک کدپستی می‌توانید فرآیند ارسال و دریافت پست را تسهیل کرده و ارتباطات پستی را بهبود ببخشید.

نمونه پلاک کدپستی