فلز آلومینیوم

آلومینیوم

فلز آلومینیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Al و در گروه ۱۳ جدول تناوبی قرار دارد. یکی از فلزات خاکستری-نقره‌ای که در طبیعت به صورت ترکیبی یافت می‌شود و به دلیل داشتن ویژگی های خاص در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

ویژگی‌های آلومینیوم:چاپ افست فلز

سبکی:

  • سبک‌ترین فلز پس از لیتیم و منیزیم می‌باشد. این ویژگی آن را مناسب برای استفاده در بسیاری از صنایع از جمله صنعت هوایی و خودروسازی، می‌کند.

مقاومت به خوردگی:

  • دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی‌ست، به عنوان مثال، لایه نازکی از اکسید آلومینیوم بر روی سطح آن تشکیل می‌دهد که از تماس با هوا و آب جلوگیری می‌کند.

رسانایی:

  • دارای رسانایی حرارتی و الکتریکی خوبی است و بعد از طلا و مس، بالاترین ضریب رسانایی الکتریکی‌ست. در بسیاری از برنامه‌های فناوری و صنایع از جمله صنعت برق و کابلسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده‌های گسترده:

  • در تولید اشیاء متنوعی مانند فولاد‌های آلومینیومی، مواد بسته‌بندی، اسکلت‌های ساختمانی، ظروف آشپزی و بسیاری از محصولات دیگر کاربرد دارد. البته آلیاژ مورد استفاده در هر کدام از صنایع، متفاوت می‌باشد.

آلومینیوم در صنعت چاپوزن ورق آلومینیوم

این فلز علاوه بر موارد فوق با داشتن قابلیت‌هایی مثل: برجسته‌سازی، آبکاری (آنادایز)، چاپ‌پذیری و … در صنعت چاپ و پلاکسازی نیز کاربرد دارد. طبق آخرین گفتۀ یکی از اعضای کمیسیون‌ مجلس، نیاز سالانه کشور به آلومینیوم 500هزار تن بوده که 350هزار تن در داخل تولید و مابقی به صورت واردات تامین می‌گردد. فلزآلومینیوم به صورت رول و یا ورق با ضخامت‌های مختلف عرضه می‌شود. در پلاکسازی، ضخامت 0/3 تا 0/5 میلیمتر بیشترین کاربرد را دارد. همچنین حکاکی نیز بر روی ورق‌آلومینیوم امکانپذیر است.


قابلیت بازیافت:

از دیگر ویژگی‌های مهم فلزآلومینیوم اینکه به راحتی قابل بازیافت است و زمینه‌ای برای استفاده مجدد در تولید محصولات را فراهم می‌کند. در صنعت بازیافت فلزات به عنوان یک منبع ارزشمند شناخته شده است. بازیافت این فلز باعث کاهش مصرف منابع طبیعی و انرژی مورد نیاز برای تولید این فلز و همچنین کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از دفن فلزات می‌شود.

در طول فرآیند بازیافت، ابتدا به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود و سپس در فرآیند الکترولیز، آلومینیوم از آن استخراج می‌شود. به دلیل اینکه بازیافت‌آلومینیوم نیاز به انرژی کمتری نسبت به تولید اولیه دارد، همیشه به عنوان یک راهکار پایدار برای حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در مصرف انرژی شناخته می‌شود.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد آلومینیوم، این فلز یکی از مهمترین مواد در صنعت و همچنین در بسیاری از زمینه‌های زندگی ما تأثیرگذار است.

برای استعلام قیمت پلاک های آلومینیومی به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.