فلز آلومینیوم یکی از فلزهای سبک و مقاوم است که در صنعت و ساختمان‌ها به عنوان یک جزء حیاتی به کار می‌رود.

فلز آلومینیوم

این فلز یک عنصر شیمیایی با نماد Al و در گروه ۱۳ جدول تناوبی قرار دارد. یکی از فلزات خاکستری-نقره‌ای که در طبیعت به صورت ترکیبی یافت می‌شود و به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص بسیاری که دارد، در اکثر صنایع کوچک و بزرگ و به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به تعدادی از ویژگی‌های این فلز می‌پردازیم:

چاپ افست فلز

  • سبک بودن: سبک‌ترین فلز پس از لیتیم و منیزیم، آلومینیوم است. این ویژگی در صنایعی مثل صنعت هوایی و خودرو، از اهمیت بالایی برخوردار است. سالهاست که این الومینیوم بعنوان مهمترین فلز در ساخت خودرو و هواپیما استفاده می‌شود.
  • مقاومت به خوردگی: این فلز مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی‌ دارد، بعنوان مثال میتوان به اکسید‌آلومینیوم اشاره نمود. ترکیبی مقاوم با سختی زیاد که در برابر سایش مقاومت قابل قبولی دارد. از اکسیدآلومینیوم در ساخت رینگ، شمع خودرو (عایق حرارتی)، سمباده، کامپوزیت، محصولات بهداشتی (خمیردندان)، سنگ جوش و همچنین در  فرآیندهایی مثل آبکاری، کاربرد دارد.
  • رسانایی: این فلز علاوه بر سبک بودن، مقاومت در برابر خوردگی، از قدرت رسانایی خوبی نیز برخوردار است. الومینیوم بعد از طلا و مس، دارای بالاترین ضریب رسانایی الکتریکی‌ می‌باشد. کاربرد در بسیاری از برنامه‌های فناوری و صنایعی مثل صنعت برق و کابلسازی به همین ویژگی مربوط می‌شود.

چاپ فلز آلومینیوم:

الومینیوم در تولید اشیاء متنوعی مانند فولاد‌های‌آلومینیومی، مواد بسته‌بندی، اسکلت‌های ساختمانی، ظروف آشپزی و بسیاری از محصولات دیگر کاربرد دارد. لازم به ذکر می‌باشد، آلیاژ مورد استفاده در هر کدام از صنایع بسته به نوع محصول انتخاب می‌شود.

وزن ورق آلومینیوماین فلز علاوه بر موارد ذکر شده با داشتن قابلیت‌ هایی مثل: برجسته‌سازی، آبکاری (آنادایز)، چاپ‌پذیری و … در صنعت چاپ و پلاکسازی نیز بسیار پرکاربرد است. طبق آخرین گفتۀ یکی از اعضای کمیسیون‌ مجلس، نیاز سالانه کشور به آلومینیوم 500هزار تُن بوده که 350هزار تن در داخل تولید و مابقی به صورت واردات تامین می‌گردد.

فلز آلومینیوم به صورت رول و یا شیت‌های 100×200سانتیمتر به فروش می‌رسد. الومینیوم از نظر ضخامت دارای تنوع بالایی می‌باشد. در چاپ و پلاکسازی، معمولا ضخامت 0/3 تا 0/5 میلیمتر بیشترین کاربرد را دارند. در مجموعه‌ما امکان چاپ ورق تا ضخامت 3میلیمتر وجود دارد. البته برای ساخت پلاک‌ آلومینیومی غیر از چاپ از روش حک نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر می باشد انجام حکاکی با هر دو روش یعنی لیزر و اسیدکاری نیز فراهم است.

بازیافت آلومینیوم

از دیگر ویژگی‌های مهم این فلز، به راحتی قابل بازیافت است و زمینه‌ای برای استفاده مجدد در تولید محصولات را فراهم می‌کند. الومینیوم در صنعت بازیافت‌ فلزات به عنوان یک منبع ارزشمند شناخته می‌شود. مصرف انرژی بابت بازیافت نسبت به تولید، بسیار کمتر است و به همین دلیل همیشه به عنوان یک راهکار پایدار برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی شناخته می‌شود.

از دیگر نتایج این بازیافت، کاهش آلودگی ناشی از دفن فلزات را می‌توان اشاره کرد که در حفظ محیط زیست بسیار موثر است. در طول فرآیند بازیافت، ابتدا زباله‌ها، به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود و سپس در فرآیند الکترولیز، الومینیوم از آن استخراج می‌شود.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد آلومینیوم، این فلز یکی از مهمترین مواد در صنعت و همچنین در بسیاری از زمینه‌های زندگی ما تأثیرگذار است. برای استعلام قیمت پلاک‌های آلومینیومی به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.