حک لیزری فلزات، مزایا و معایب

حک لیزری فلزات

حک لیزری فلزات: روشی مدرن و دقیق که در آن، پرتو لیزر با قدرت بالا، بخشی از سطح فلز را طبق طرح و الگوی مورد نظر برداشته یا به اصطلاح حک می‌کند. لیزر (Laser)، مخفف Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation و دستگاهی اپتیکی‌ست که نوری با فرکانس بالا و طول موج کوتاه در قالب یک پرتو منسجم با حداکثر انرژی، تولید می‌کند. این انرژی با توجه به نوع دستگاه و کاربرد آن، برای جوشکاری، حکاکی، جراحی و … استفاده می‌شود.

صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان به کمک این دستگاه می‌توانند محصولات خود را با طرح‌ها، لوگوها و متن‌های خاص تزئین و به آن‌ها ارزش افزوده بیشتری ببخشند.

با توجه به حجم سفارشات بخش حک لیزری در سال 1390 به خدمات‌ما اضافه گردید. برای اطلاعات بیشتر به بخش سوالات‌متداول و یا برای استعلام قیمت می‌توانید به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.

کاربردهای لیزر

از کاربردهای لیزر در صنایع مختلف، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

الکترونیک: حک و برش مدارهای الکترونیکی و سنسورهای اپتیکی. پزشکی: جراحی و درمان لیزری، از بین بردن نقاط قرمز صورت و … ارتباطات: انتقال اطلاعات در فضا که به آن اتصالات فیبر نوری لیزری گفته می‌شود. نظامی: شناسایی هدف، نشان دادن موقعیت، جاسوسی، نظارت از راه دور و … اندازه‌گیری: به دلیل دقت بالا برای اندازه‌گیری فواصل، سرعت‌ها، پلاکسازی، تبلیغات و …

نمونه حکاکی استیل:

نمونه حکاکی برنج:

مزایا و معایب:

از مزیت و ویژگی های حک با لیزر می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

تکرارپذیری، دقت و  سرعت بالا: این ویژگی بخصوص در انجام سفارشات با سریال و بارکد بسیار مفید است.

کارایی بیشتر: علاوه بر فلزات روی چوب، پلاستیک، مولتی‌استایل، قطعات و … نیز کاربرد دارد.

عدم محدودیت در طرح: قابلیت حکاکی خطوط با ضخامت کمتر از 0/1 میلیمتر.

هزینه کمتر: بدون نیاز به تهیه فیلم، شابلون، اسید و …

کاهش خطاهای انسانی و …

از معایب این روش نسبت به حکاکی با اسید میتوان به عدم امکان رنگ کردن و همچنین محدودیت ابعاد اشاره کرد.

حکاکی قطعات

از دیگر کاربردهای لیزر، حکاکی بر روی انواع قطعات و تجهیزات می‌باشد. روشی مدرن در صنعت که می‌توان به صورت دقیق و دلخواه روی سطوح مختلف مثل پلاستیک، چوب، سنگ، شیشه و …  را حک کرد. در مواردی که امکان نصب پلاک و مارک وجود نداشته باشد بطور مستقیم روی قطعه حکاکی انجام می‌شود. بعنوان مثال می‌توان به حک سریال روی تجهیزات دندانپزشکی اشاره نمود. لازم به ذکر می‌باشد برای محاسبه قیمت، بهتر است قطعه مورد نظر ارسال شده تا یک عدد بعنوان نمونه، حک شود.

نمونه حک قطعه