پلاک آسانسور

پلاک آسانسور

پلاک آسانسور با هدف افزایش ایمنی و پیشگیری از حوادث، پس از نصب در داخل کابین، توسط مسئولان مربوطه، بررسی و نظارت می‌شود. پلاک‌ آسانسور شامل ظرفیت کابین و شناسه ملی می‌باشد که در اطلاع‌رسانی به کاربران و تطابق با استانداردهای مرتبط، نقشی مهم و اساسی ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان پلاک‌های آسانسور را به سه بخش: کابین‌، موتورخانه و گیربکس تقسیم کرد. در این مقاله به پلاک کابین می‌پردازیم.

پلاک ظرفیت:

هر آسانسوری دارای محدودیت وزنی می‌باشد. در واقع ابعاد طول، عرض و ارتفاع کابین باید به گونه‌ای باشد که افراد یا بار را به طور ایمن و راحت حمل کند. یکی از پلاک‌های داخل کابین پلاک ظرفیت است که برای نمایش تعداد افراد مجاز، حداکثر وزن مجاز و همچنین اطلاعات سازنده آسانسور نصب می‌شود. 

در پلاک ظرفیت همان‌طور که از نامش مشخص است، حداکثر میزان باری که می‌توان با آسانسور حمل کرد، درج می‌شود. این ظرفیت به صورت عددی و در واحد کیلوگرم یا تعداد مانند ۸ نفره، ۱۰ نفره و … مشخص می‌شود. البته در سالهای اخیر پلاک دیگری با عنوان پلاک شناسه ملی نیز اضافه شده است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

کاربرد پلاک: 

در پلاک آسانسور علاوه بر ظرفیت و وزن مجاز، نام و لوگوی سازنده همراه با شماره تماس یا پشتیبانی نیز نمایش داده می‌شود. در بعضی موارد نکات و دستورالعمل‌های  ایمنی در پلاک درج می‌شود که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • بیش از ظرفیت سوار نشوید.
  • استفاده کودکان به تنهایی ممنوع می‌باشد.
  • در صورت بروز مشکل، با خفظ خونسردی، دکمه زنگ را فشار دهید.

قوانین پلاک آسانسور:

  • پلاک آسانسور باید بطور دوره‌ای توسط مسئول نگهداری، بررسی شود تا در صورت مخدوش بودن، برای نصب پلاک‌ جدید اقدام شود.
  • لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورها، نصب این پلاک الزامی و نقض آن با جریمه و تعلیق پروانه بهره‌برداری همراه است.
  • پلاک‌ها باید طوری نصب شوند که به راحتی قابل خواندن باشند.

تعیین ظرفیت‌ها، بر اساس استانداردهای ملی و کاربری ساختمان متفاوت است، ولی به طور معمول وزن هر نفر معادل ۷۵ کیلوگرم محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، پلاک ظرفیت ۶ نفره یعنی تا ۴۵۰ کیلوگرم مجاز است. استفاده بیش از ظرفیت مجاز، می‌تواند خطرات جدی ایمنی برای کاربران به همراه داشته باشد.

مجوز بهره‌برداری برای آسانسوری که فاقد پلاک باشد، صادر نمی‌شود.


نمونه پلاک آسانسور

پلاک اسیدکاری ظرفیت کابین آسانسور

پلاک طرفیت آسانسور داخل کابین نصب می شود

نصب پلاک ظرفیت آسانسور در داخل کابین الزامی است

پلاک طرفیت آسانسور داخل کابین نصب می شود

پلاک شناسه ملی:

یکی دیگر از پلاک‌های آسانسور، پلاک شناسه ملی است. این پلاک دارای یک کد ۱۰ رقمی به منظور شناسایی و ردیابی گواهینامه و تائیدیه‌های بازرسی‌ است.  این پلاک نیز مانند پلاک ظرفیت در کابین نصب می‌شود. کد مورد نظر شامل اطلاعاتی مثل: نام سازمان یا شرکت سازنده، تاریخ تولید، شماره سریال و … می‌باشد. این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۶ اجرایی شد. توضیح اینکه هر شناسه صادر شده توسط سامانه مدیریت‌ بازرسی‌‌‌، منحصراً برای یک‌ دستگاه‌ آسانسور می‌باشد.

مزایای پلاک شناسه:

  • شناسایی: با استفاده از شناسه‌آسانسور، می‌توان بصورت دقیق آسانسور را شناسایی و در صورت نیاز به تعمیر و سرویس، اطلاعات لازم را به راحتی در دسترس داشت.
  • ردیابی ملی: همچنین می‌توان اطلاعات مربوطه را بصورت مرکزی ذخیره کرد. این امر، بهبود قابلیت‌های نگهداری و پشتیبانی را فراهم می‌کند.
  • امکان تحلیل داده‌ها: با استفاده از شناسه درج شده در پلاک، می‌توان اطلاعات مربوط به عملکرد و عیب‌یابی را جمع‌آوری و تحلیل کرد. این امر به شرکت‌ها کمک می‌کند تا رویکردهای بهینه‌سازی و پیشگیری را برای بهبود عملکرد اتخاذ کنند.
  • استانداردسازی: امکان استانداردسازی فرآیندها و مشخصات فنی، می‌تواند بهبود کیفیت و ایمنی‌ را تضمین می‌کند.

متن پلاک شناسه:

در آخرین بروزرسانی این متن همراه با آرم استاندارد در پلاک شناسه ملی آسانسور درج می‌شود: کاربران آسانسور می‌توانید با ارسال شناسه‌ ملی ۱۰رقمی به سامانه‌ پیام‌ کوتاه ۱۰۰۰۱۵۱۷ از آخرین وضعیت اعتبار این آسانسور مطلع شوید.

مشخصات شناسه ملی:

ابعاد این پلاک ۱۵× ۶سانت و از فلز استیل با ضخامت ۰/۵ میلیمتر تولید می‌شود. متن و سریال در پلاک شناسه ملی آسانسور با لیزر حک می‌شود. اخیراً آرم استاندارد نیز به طرح اضافه شده است. استفاده از پلاک‌‌شناسه الزامی و محل نصب آن در کابین کنار پلاک‌ظرفیت است.

صدور تاییدیه بازرسی منوط به استفاده از پلاک‌ها در کابین و موتورخانه خواهد بود. همچنین در صورت مخدوش بودن، شرکت‌های سرویس و نگهداری‌‌ موظفند نسبت به تعویض آن اقدام نمایند. در صورت نیاز به استعلام قیمت میتوانید به شماره ۹۱۲۲۱۳۸۶۰۹ در تلگرام پیام ارسال نمایید.

از فعالان در صنعت آسانسور و پله برقی که افتخار همکاری داشته‌ایم: هیدرو گستر، تکنو ناطا، اورند آسانسور، تکین صنعت سپنتا، آسان‌ پیما پرشیا، شرکت ره آورد، آرمین‌ آسانسور، سحر فراز پیما، آسمان فراز الموت، لیو تجارت اورآسیا، اوج پیما، هیدروگستر و …

جمع بندی:

اجرای طرح پلاک آسانسور شامل ظرفیت و شناسه می‌تواند به جمع‌ آوری و مدیریت اطلاعات مربوط به آسانسورها کمک کرده و نگهداری، پشتیبانی و ایمنی آسانسورها را تضمین کند. در مجموعه ما امکان تحویل فوری این پلاک وجود دارد. لازم به ذکر می‌باشد، جهت سهولت در نصب، سفارشات  به صورت پانچ شده تحویل می‌گردد.


نمونه پلاک شناسه آسانسور

پلاک شناسه ملی اسانسور به صورت لیزری تولید می شود

پلاک شناسه ملی اسانسور دارای سریال 10 رقمی می باشد

نمونه پلاک های شناسه ملی اسانسور