چهار رنگ اصلی

رنگ‌‌های‌ اصلی

چهار رنگ اصلی

چهار رنگ اصلی در چاپ افست عبارتند از:

سیان (Cyan)
ماژنتا (Magenta)
زرد (Yellow)
سیاه (Black)


که به اختصار با نام CMYK شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها در فضای CMYK برای ایجاد رنگ‌های مختلف در چاپ استفاده می‌شوند. در واقع با ترکیب آن‌ها، رنگ مورد نظر به دست می‌آید. به عنوان مثال، با ترکیب: سیان و ماژنتا، رنگ آبی فیروزه‌ای را می‌توان به دست آورد و با ترکیب سه رنگ: سیان، ماژنتا و زرد، رنگ سفید را می‌توان به دست آورد.


رنگ‌های اصلی در CMYK و RGB

چهار رنگ اصلی

همان طور که گفته شد در CMYK رنگ های مورد نظر از ترکیب چهار رنگ اصلی به دست می آیند و برای چاپ مناسب است، زیرا بسیاری از چاپگرها و دستگاه‌های چاپ از آن پشتیبانی می‌کنند.

در فضای رنگی RGB رنگ‌ها از ترکیب سه رنگ اصلی یعنی آبی، سبز و قرمز تشکیل شده‌اند. با تغییر میزان شدت هر یک از این سه رنگ، می‌توان تمام رنگ‌های دیگر را تولید کرد. RGB برای نمایش رنگ ها در دستگاه‌های الکترونیکی مانند مانیتور، تلویزیون‌، دوربین‌های دیجیتال و … کاربرد دارد.


چهار رنگ اصلی

در CMYK رنگ سفید، رنگ طبیعی کاغذ یا هر پس‌زمینۀ دیگر و رنگ مشکی حاصل ترکیب جوهرهای رنگی می‌باشد. برای تشکیل تصویر، نقاط چهار رنگ CMYK (سی‌ ام وای کی) با اندازه‌ها و زوایای گوناگون با یکدیگر ترکیب می‌شوند و رنگ‌های مختلف تصویر را به وجود می‌آورند. با این روش به راحتی میتوان هر تصویری را چاپ کرد.

البته انتخاب رنگ مناسب برای چاپ وابسته به نوع سطح، نوع ماده چاپی و همچنین درخواست مشتری است.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمایید.