نمونه پلاک در صنعت خودرو

پلاک خودرو

پلاک خودرو یکی از جذاب‌ترین عناصر در طراحی و شناسایی برند است و به آن یک ظاهر متفاوت و لوکس می‌بخشد. طراحی شیک و مدرن در این بخش باعث جلب توجه مخاطبان می‌شود. کیفیت ساخت نیز به ویژه پلاک‌های مرتبط با قسمت های لوکس و تزئینی بدلیل تاثیرگذاری در جنبه‌های ظاهری و بصری، دارای اهمیت بسیار بالایی می‌باشد.

به طور کلی در بازار جهانی، آرم خودرو نه تنها به عنوان یک عنصر زیبایی در طراحی خودروها استفاده می‌شود، بلکه به عنوان یک نماد از کیفیت، مقاومت و اعتبار برند شناخته می‌شود.

جنس پلاک خودرو

پلاک خودرو معمولا با استفاده از آلومینیوم، یکی از مواد پرطرفدار و مقاوم در صنعت خودروسازی، ساخته می‌شود. مقاومت آلومینیوم در برابر عوامل جوی و خوردگی، قابلیت برخورد با شرایط سخت محیطی را به پلاک خودرو می‌دهد و به افزایش طول عمر آن کمک میکند.

آرم خودرو یا لوگوی شرکت سازنده در بخش های مختلف مثل جلوپنجره، درب صندوق عقب، ریموت و … مشاهده می‌شود. برای نصب آسان و سریع، پلاک خودرو می‌تواند به صورت چسبدار تحویل شود.

پلاک مشخصات

علاوه بر آرم، پلاک‌های فلزی دیگری نیز در قسمت های مختلف خودرو و موتورسیکلت دیده می‌شود. به عنوان مثال در بخش موتور برای درج مشخصات‌ فنی و شماره‌ سریال یا در بخش بدنه، برای نمایش شماره‌ شاسی و همچنین در گلویی موتورسیکلت از پلاک فلزی استفاده می‌شود. از ویژگی های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظاهر جذاب:

دلیل استفاده از پلاک آلومینیومی بعنوان صفحه کیلومتر در خودروهای اسپرت و لوکس همین جذابیت است.

 • سبکی:

در صنعت خودروسازی، وزن فلزات مورد استفاده بسیار مهم است و الومینیوم از فلزات سبک وزن محسوب می‌شود.

 • دوام و ماندگاری:

مقاومت بالا در شرایط سخت محیطی مثل حرارت، رطوبت و خوردگی. 

 • برجستگی:

آلومینیوم بر خلاف استیل و برنج امکان برجسته‌سازی قسمت‌های دلخواه را دارد.

 • قابلیت چاپ‌پذیری:

امکان چاپ افست روی آلومینیوم از ویژگی های خاص این فلز محسوب می‌شود.

 • قیمت مناسب

لوگو پژو

تولیدکنندگان قطعات‌‌، فعالان در زمینه خرید، فروش و خدمات‌‌خودرو نیز از پلاک‌آلومینیومی برای تبلیغ برند خود استفاده می‌کنند. آرم جلوپنجره پژو، لوگوی ریموت پارس و سمند و همچنین سایپا در مجموعه‌ما تولید می‌شود.

پلاک خودرو

به دلیل گستردگی و تنوع محصولات در این صنعت، علاوه بر پلاک‌های آلومینیومی، مارک‌کروم، مارک پلی‌استر، لیبل مولتی‌‌استایل  و … نیز دارای کاربرد می‌باشند.

برای استعلام قیمت به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمائید.

نمونه پلاک خودرو

پلاک شهربانی:

منظور از پلاک‌ شهربانی همان پلاک‌ ملی می‌باشد که در مراکز تعویض پلاک به مالکان تحویل داده می‌شود. این پلاک دارای رنگ‌های مختلف است و هر رنگ معنای بخصوصی را انتقال می‌دهد.

رنگ‌بندی پلاک ماشین:

تصاویر زیبا و گوناگون از پلاک‌های خودرو

رنگ پلاک خودروهای ادارات و سازمان‌ها به این صورت می‌باشد:

 • سفید:

پلاک سفید با حروف الفبا به جز گ: مربوط به خودرو‌های شخصی و با حرف گ: مربوط به خودرو‌های گذرموقت و با علامت ویلچر، متعلق به افراد جانباز و معلول می‌باشد.

 • زرد:

پلاک زرد اگر با حرف ک باشد مربوط به خودروهای کشاورزی مثل تراکتور می‌باشد و اگر با حرف ع بود مربوط به خودروهای عمومی مثل اتوبوس و با حرف ت: مربوط به خودروهایی که زیر نظر تاکسیرانی فعالیت می‌کنند.

پلاک‌های فلزی زیبا و متنوع بر روی خودروها

 • سبز:

پلاک سبز با حرف پ: خودرو‌های متعلق به پلیس، اعم از پلیس راهور، گشت‌انتظامی و حرف ث: خودرو‌های متعلق به سپاه

 • قرمز:

پلاک قرمز  که به آن پلاک‌دولتی نیز گفته می‌شود اگر با عبارت تشریفات باشد: متعلق به خودرو‌های تشریفات دولتی و با حرف الف: متعلق به خودرو‌های دولتی که استفاده شخصی از آن غیرمجاز است.

 • آبی:

پلاک‌های آبی دو دسته‌اند، دسته اول: سفارت و دسته دوم: ارتش. با حرف D: مربوط به دیپلمات‌ها، با حرف S: مربوط به خودروهای سیاسی و وز‌ارت‌خارجه است. با حرف ش: متعلق به نیروی‌هوایی و نیروی‌دریایی، با حرف ز: متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح. با حرف ف: متعلق به ستاد کل نیرو‌های مسلح. (البته پلاک نیروی‌زمینی به رنگ خاکی می‌باشد.)

 • قهوه ای:

خودروهای کلاسیک و تاریخی که معمولا در موزه‌ها نگهداری می‌شود.

پلاک ماشین با رنگ‌ها و حروف مختلف بر اساس نقش و کاربری خودرو

ساخت پلاک ماشین:

بر خلاف پلاک‌های فلزی لوگو، ساخت پلاک شهربانی تنها به عهده مراجع پلاک‌گذاری و نقل و انتقال خودرو می‌باشد و تولید آن توسط افراد عادی، پیگرد قانونی و جریمه به همراه خواهد داشت. همچنین باید با استانداردهایی که توسط مراجع ذی‌صلاح تعیین می‌گردد، ساخته شود. برای جلوگیری از مشکلات حقوقی و تخلفات‌قانونی حتما به سازمان های مربوطه مراجعه شود.