پلاک تابلوبرق

پلاک تابلوبرق

پلاک تابلوبرق نقش بسیار مهمی در صنعت برق دارد. این پلاک نه تنها به شناسایی و نام‌گذاری تجهیزات کمک می‌کند، بلکه اطلاعات مهمی مانند مشخصات فنی و نکات ایمنی را نیز به نمایش می‌گذارد. مواردی که برای نگهداری، تعمیرات و بهره‌برداری صحیح بسیار حیاتی هستند.  پلاک‌ آلومینیومی به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی و دوام طولانی مدت، انتخاب ایده‌آلی برای استفاده در تابلوبرق‌ها است. در این مقاله، به بررسی جزئیات و اهمیت نصب پلاک تابلوبرق خواهیم پرداخت.

پلاک تابلوبرق در یک نگاه

ویژگی ها مزایا کاربرد
مقاومت چاپ رنگی مشخصات فنی
وزن کم عمر طولانی هشدار
حک با لیزر پانچ شده نکات ایمنی
چاپ افست برجسته‌سازی دستورالعمل راه‌اندازی

ویژگی‌های پلاک تابلوبرق

همانطور که گفته شد، پلاک‌ آلومینیومی به دلیل دوام و مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی سخت، یکی از پرکاربردترین انواع پلاک‌ها در این صنعت به شمار می‌رود. ساخت پلاک‌ تابلوبرق به روش‌های مختلفی مثل حکاکی با لیزر و یا چاپ انجام می‌شود. البته قسمت‌های متغیر در بخش مشخصات فنی، معمولا توسط مشتری و با سنبه حروف و اعداد درج می‌شود.

لازم به ذکر است ویژگی هایی مثل: استفاده از روش افست، برخورداری از مقاومت در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی، حرارت، رطوبت و همچنین نمایش اطلاعات با وضوح و خوانایی بالا، سبب شده است تا علاوه بر تابلوهای برق در سایر موارد از قبیل: قطعات و تجهیزات برقی، ترانس‌های توزیع، قرقره‌های سیم‌ و کابل‌ و … نیز از پلاک‌های فلزی استفاده شود. در ادامه به با این ویژگی‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

مقاومت: آلومینیوم در برابر خوردگی، مقاومت بالایی دارد. به همین روی، پلاک‌ آلومینیومی در شرایط سخت دوام بالایی دارد.

سبکی: آلومینیوم فلزی سبک که به راحتی جابجا می‌شود و در عین حال طول عمر بالایی دارد.

حکاکی و چاپ: پلاک‌ تابلوبرق به راحتی قابلیت حک ویا چاپ را دارد.

طبق مصوبات شرکت توزیع برق، نصب پلاک‌ مشخصات و هشدار (خطرمرگ) بر روی تابلوهای برق صنعتی و خانگی توسط سازندگان، الزامی‌ست. برخورداری پلاک‌ها از دوام و ماندگاری بالا بسیار حائز اهمیت است و زمان سفارش می‌بایست به آن توجه کرد، زیرا برای تعمیر یا تعویض قطعات داخل تابلو، دسترسی به اطلاعات درج شده در پلاک‌ها، بسیار ضروری‌ و مهم است.

مزایای پلاک تابلوبرق

استفاده از پلاک تابلوبرق مزایای زیادی دارد. در واقع از پلاک آلومینیومی به دلیل ویژگی‌های ذکر شده، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. از جمله مزایای این پلاک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دقت و وضوح بالا: استفاده از روش افست، میتواند اطلاعات را دقیق با وضوح بالا و حتی رنگی نمایش می‌دهد.

مقاومت: این پلاک‌ها در برابر شرایط سخت محیطی مانند رطوبت، حرارت و نور خورشید مقاوم هستند.

عمر طولانی: به دلیل دوام بالای، نیاز به تعویض نداشته و به کاهش هزینه‌ نگهداری کمک می‌کند.

از فعالان در صنعت‌ برق که افتخار همکاری داشته‌ایم: برق‌ آسان‌ تبریز، طیف آسا، الکوپارس، سنجش‌ نیرو، تابش‌ تابلو شرق، فجر‌تابلو مرکزی، برق‌ مهرآباد، برق ‎‌شاهرود، ایران ترانسفو و … . برای استعلام قیمت به شماره ۹۱۲۲۱۳۸۶۰۹ در تلگرام پیام ارسال نمایید.

کاربرد پلاک تابلوبرق

صنعت برق یکی از حوزه‌های مهم و حیاتی در توسعه هر کشوری محسوب می‌شود. این صنعت به تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی برق می‌پردازد. نصب انواع پلاک فلزی روی تابلوها و سایر تجهیزات برق از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و علاوه بر جنبه تبلیغاتی و ارائه اطلاعات فنی، در ایمنی و مدیریت صحیح تجهیزات نیز نقش بسزایی دارد.

تمامی تابلوهای توزیع برق در ساختمان‌ها، برج‌ها، مراکز تجاری، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و … دارای پلاک مشخصات می‌باشند. این پلاک‌ با هدف نمایش اطلاعات فنی همچون: نام و مدل تابلو، ولتاژ، درجه‌حفاظت، آمپر، فرکانس، جریان نامی، توان مصرفی، شماره سریال و همچنین نام، آدرس و لوگوی سازنده نصب می‌شوند.

به طور کلی پلاک تابلوبرق با دو کاربرد اصلی به شرح زیر قابل بررسی می‌‎باشد:

مشخصات: این پلاک‌ها مشخصات فنی تابلوبرق مانند ولتاژ، جریان و توان، شماره سریال، مدل و … را نمایش می‌دهند که برای کاربران بسیار مفید است. 

هشدار: این پلاک علائم هشدار، نکات و دستورالعمل های ایمنی را نمایش می‌دهد که به کاربران در استفاده صحیح و ایمن از تجهیزات کمک می‌کند.

پلاک آلومینیومی تابلوبرق

نوع فلز: نوع چاپ:
آلومینیوم افست
ضخامت: مزیت:
0/4میلیمتر برجسته‌سازی

تولید پلاک‌ آلومینیومی تابلوبرق شامل مراحل متعددی است که انجام دقیق هر مرحله میتواند در افزایش کیفیت محصول نهایی، تاثیرگذار باشد. این مراحل به شرح زیر می‌باشد:

انتخاب مواد اولیه: استفاده از آلومینیوم باکیفیت و خالص برای تضمین دوام و مقاومت پلاک بسیار مهم است.

حمل و برش: دقت در برشکاری و حمل، علاوه بر کیفیت میتواند در محافظت از تجهیزات چاپ نیز تاثیرگذار باشد.

چاپ: در روش افست، انتقال اطلاعات یا طرح مورد نظر با استفاده از زینک انجام می‌شود. (نکته: آبکاری ورق باعث افزایش کیفیت چاپ و همچنین مانع از خوردگیورق آن می‌شود)

ورنی کوره ای: اعمال پوشش‌های محافظتی مانند ورنی و قرار گرفتن داخل کوره برای افزایش مقاومت و ماندگاری چاپ.

پانچ و پرسکاری: انجام سوراخکاری و برجسته‌سازی قسمت‌های دلخواه.

کنترل کیفیت: در نهایت، پلاک‌های تولید شده از نظر کیفیت و دقت بررسی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که با استانداردهای مورد نظر مطابقت دارند.

در مواردی که پلاک تابلوبرق جنس استیل باشد برای سخت از روش حکاکی با لیزر و یا اسیدکاری استفاده می شود. این روش نیز باعث می‌شود که اطلاعات حتی در شرایط سخت محیطی نیز خوانا باقی بمانند.

پوشش‌ استاتیک: این روش نیز برای سفارشات پلاک آلومینیومی تابلو البته با تعداد محدود کاربرد دارد. در ساخت به این روش پس از ایجاد یک لایه رنگ پودری روی ورق آلومینیوم، طرح مورد نظر با لیزر حک می شود.

مقایسه با سایر پلاک‌ها

پلاک آلومینیومی تابلوبرق در مقایسه با پلاک‌های ساخته شده از مواد دیگر مانند پلاستیک یا استیل از جنبه های مختلف برتری دارد که در ادامه میتوانید آنها را بخوانید.

مقاومت بیشتر: پلاک‌ آلومینیومی تابلوبرق به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاوم‌تر از پلاستیک است.

وزن: آلومینیوم نسبت به استیل سبک‌تر است که این امر باعث می‌شود راحت تر، نصب و جابجا شوند.

قابلیت حک و چاپ: آلومینیوم بر خلاف استیل، هم قابلیت حکاکی و هم قابلیت چاپ را دارد.

برجسته: پلاک‌ الومینیومی قابلیت برجسته‌سازیِ قسمت‌های دلخواه را نیز دارد.

قیمت پلاک تابلوبرق بر اساس تعداد سفارش، ابعاد و تعداد رنگ محاسبه می‌شود. هر چند امکان تولید یک عدد نیز وجود دارد ولی باید بدانیم هر چه تعداد سفارش بیشتر باشد، فی واحد کمتر می‌شود.

نصب پلاک تابلوبرق

نصب پلاک تابلوبرق نیاز به دقت و توجه دارد. پلاک‌ باید در قسمتی از تابلو (معمولا روی درب) نصب شوند که به راحتی قابل خوانده شدن باشد. پس از نصب، اطمینان حاصل کنید که پلاک در جای خود محکم و اطلاعات به راحتی قابل خواندن باشد.

اگر چه میتوان پلاک تابلوبرق را به صورت چسبدار تولید نمود، اما معمولا از پیچ و مهره یا پرچ استفاده می‌شود. محل عبور پرچ در چهار سمت پلاک‌ سوراخ می‌شود و پلاک‌ها بصورت پانچ شده تحویل می گردد تا علاوه بر سهولت در نصب، دقت آن نیز افزایش یابد. 

پلاک آلومینیومی تابلوبرق نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارد. تمیز کردن منظم و بررسی دوره‌ای که در صورت وجود هرگونه آسیب یا خرابی، به موقع تعویض شود و همچنین استفاده از پوشش محافظ مانند ورنی میتواند به افزایش مقاومت پلاک در برابر شرایط محیطی سخت کمک کند..

جمع بندی

پلاک‌ تابلو برق نقش حیاتی در مدیریت، نگهداری و بهره‌برداری صحیح از تجهیزات الکتریکی دارد. با توجه به اهمیت این پلاک‌ها در ارائه اطلاعات فنی و افزایش ایمنی، انتخاب و نگهداری صحیح آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به مقاومت بالا و دوام طولانی مدت پلاک‌های آلومینیومی، این محصولات به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربردهای صنعتی مختلف شناخته می‌شوند.

در نهایت، انتخاب روش تولید مناسب و نگهداری صحیح از این پلاک‌ها، تضمین‌کننده عملکرد بهینه و ایمن تجهیزات الکتریکی در محیط‌های مختلف خواهد بود.

پرسش‌های متداول

پلاک آلومینیومی تابلوبرق چه مزایایی نسبت به پلاک‌های پلاستیکی دارد؟
مقاومت در برابر خوردگی، حرارت و شرایط محیطی، همچنین قابلیت حکاکی و چاپ
نحوه تمیز کردن پلاک تابلوبرق چگونه است؟
از پارچه نرم و محلول آب و صابون استفاده کنید. از موادشیمیایی اجتناب کنید.
آیا می‌توان اطلاعات جدیدی را بر روی پلاک تابلوبرق حکاکی کرد؟
بله، با استفاده از تکنولوژی حکاکی لیزری این کار انجام می شود.
چگونه می‌توان از خوردگی پلاک آلومینیومی تابلوبرق جلوگیری کرد؟
با استفاده از پوشش‌های ورنی کوره ای و یا الکترواستاتیک 
پلاک تابلوبرق چه کاربردهایی دارد؟
برای شناسایی تجهیزات، نمایش مشخصات فنی و ارائه اطلاعات ایمنی.

 

نمونه پلاک تابلوبرق

پلاک مشخصات تابلوبرق: جزئیات دقیق از تابلوبرق حاوی اطلاعات فنی و مهندسی برای اطمینان از عملکرد بهینه.

پلاک آلومینیومی تابلوبرق

تصویر نشان‌دهنده یک پلاک هشدار برای نصب روی تابلوبرق

پلاک تابلوبرق