اسیدکاری

اسیدکاری، به عنوان روشی شیمیایی برای حکاکی فلزات شناخته می‌شود. در این فرآیند با کمک اسید، طرح مورد نظر را روی سطح فلز حکاکی می‌کند. با آمدن تکنولوژی و دستگاه‌های لیزر، این روش در حال منسوخ شدن است.

مراحل حکاکی با اسید

  • ابتدا طرح را با فیلم و نور روی سطح فلز منتقل می‌کنند. به این مرحله کپی‌کاری گفته می‌شود.
  • پس از کپی کردن با کمک مواد مخصوصی، صفحات را حساس می‌کنند.
  • سپس صفحات حساس‌شده را در تماس با اسیدنیتریک و یا اسیدکلریدریک قرار می‌دهند تا قسمت‌های مورد نظر گود و به اصطلاح حک شود.

مدت زمان مورد نیاز برای اسید دادن بسته به جنس فلز و ضخامت، متفاوت است. کیفیت حکاکی با اسید رابطه مستقیم با تجربه و مهارت اسیدکار دارد.

حک استیل با اسید

ورق استیل به لحاظ رنگ و مدل از تنوع بالایی برخوردار است. بعنوان مثال ورق‌ استیل طلایی، نقره‌ای و دودی هر کدام دارای انواع براق (آینه‌ای) و خشدار (مات) می‌باشند.

این ورق به دلیل ویژگی‌هایی از قبیل: مقاومت بالا در برابر خوردگی، حرارت، باکتری و … در صنایع لوازم‌خانگی، دکوراسیون و معماری، خودروسازی و … مورد استفاده قرار گرفته است. بدلیل عدم امکان چاپ روی استیل، از روش حکاکی برای ساخت پلاک استفاده می‌شود.

 

اسیدکاری آلومینیوم

حکاکی الومینیوم با اسید یک هنر فرازی است که در تولید آثار هنری و تزئینات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تصویر نشان دهنده نتایج فرآیند فوق‌العاده جذاب و دیدنی اسیدکاری الومینیوم است

آلومینیوم نسبت به سایر فلزات، حساس‌تر و انجام فرآیندهای شیمیایی روی آن بسیار سخت‌ و پیچیده‌تر می‌باشد. بعنوان مثال، تجربه نشان داده است که اسیدی که یکبار برای حکاکی برنج استفاده شده باشد بهتر میتواند الومینیوم را حک کند.

هیچ فلزی مانند الومینیوم قابلیت چاپ‌ و حک را باهم ندارد. در واقع آلیاژ آلومینیوم خاص است و به همین دلیل در بسیاری از صنایع از جمله: صنعت خودرو، هواپیما و کشتی‌سازی، صنعت درب و پنجره، دیزل ژنراتور، آسانسور، برق و … دارای کاربرد می‌باشد.

نکات ایمنی

اسیدکاری روشی سنتی و پر خطر بوده و استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش، عینک و ماسک در زمان کار، امری ضروری‌ست. در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت. همچنین عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی می‌تواند باعث تولید گازهای خطرناک، آتش‌سوزی و حتی انفجار شود. به طور کلی حک با اسید نسبت به روش لیزری، هزینه و زمان‌ بیشتری نیاز دارد.