حک با اسید یا اسیدکاری

حک با اسید

اسیدکاری، به عنوان روشی شیمیایی برای حک فلزات شناخته می‌شود. در این فرآیند با کمک اسید، طرح مورد نظر را روی سطح فلز حکاکی می‌کند. با ورود دستگاه‌های لیزر این روش در حال منسوخ شدن است.

مراحل حکاکی با اسید

ابتدا طرح را با فیلم و نور روی سطح فلز منتقل می‌کنند. به این مرحله کپی‌کاری گفته می‌شود. بعد از آن با مواد مخصوص صفحات را حساس کرده و در تماس با اسیدنیتریک و یا اسیدکلریدریک قرار می‌دهند. در این مرحله قسمت‌های مورد نظر گود و به اصطلاح حک می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای اسید دادن بسته به نوع فلز و ضخامت آن، متفاوت می‌باشد. کیفیت حک با اسید رابطه مستقیم با تجربه و مهارت اسیدکار دارد.

نکات ایمنی

اسیدکاری روشی سنتی و پر خطر بوده و استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش، عینک و ماسک در زمان کار، امری ضروری‌ست. در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت. همچنین عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی می‌تواند باعث تولید گازهای خطرناک، آتش‌سوزی و حتی انفجار شود. به طور کلی حک با اسید نسبت به روش لیزری، هزینه و زمان‌ بیشتری نیاز دارد.

حکاکی استیل با اسید

ورق استیل به لحاظ رنگ و مدل از تنوع بالایی برخوردار است. مثلا ورق‌های‌استیل طلایی، نقره‌ای و دودی هر کدام دارای انواع براق (آینه‌ای) و خشدار (مات) می‌باشند. همچنین این ورق به دلیل ویژگی‌هایی از قبیل: مقاومت بالا در برابر خوردگی، حرارت، باکتری و … در صنایع مختلف مانند: لوازم‌خانگی، دکوراسیون و معماری، خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت پلاک استیل بدلیل عدم امکان چاپ، از روش حکاکی استفاده می‌شود.


حکاکی الومینیوم با اسید یک هنر فرازی است که در تولید آثار هنری و تزئینات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تصویر نشان دهنده نتایج فرآیند فوق‌العاده جذاب و دیدنی اسیدکاری الومینیوم است

اسیدشور آلومینیوم

آلومینیوم نسبت به سایر فلزات، حساس‌تر و انجام فرآیندهای شیمیایی روی آن بسیار سخت‌ و پیچیده‌تر می‌باشد. مثلا اسیدی که با آن یکبار برنج حکاکی شده باشد برای آلومینیوم مناسب‌تر است. این فلزگرانبها قابلیت چاپ‌پذیری و اسیدشور را داراست. در واقع آلومینیوم دارای آلیاژی خاص می‌باشد و به همین دلیل در بسیاری از صنایع از جمله: صنعت خودرو، هواپیما و کشتی‌سازی، صنعت درب و پنجره، دیزل ژنراتور، آسانسور، برق و … دارای کاربرد می‌باشد.


اسیدکاری برنج

اسیدکاری برنج

فلز برنج مثل استیل قابلیت چاپ‌‌پذیری ندارد و روش‌های حکاکی برای ساخت پلاک برنجی نیز کاربرد دارد. مارک‌های برنجی بیشتر در صنایع مبلمان، مزون لباس، هدایای‌ تبلیغاتی، لوح‌ تقدیر، تابلوهای‌ راهنما در اماکن عمومی و موارد مشابه کارائی دارد. مناسب‌ترین ضخامت نیز، 0/6میلیمتر است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت به شماره 9122138609 در تلگرام پیام ارسال نمائید.