بازگشت چاپ به محل تولد

چین در صنعت چاپ، به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای جهانی در این زمینه شناخته می‌شود. صنعت چاپ در چین، یکی از پر رونق‌ترین و مهم‌ترین صنایع اقتصادی این کشور است. با توجه به این که چین جمعیت بسیار زیادی دارد و خدمات چاپ برای بسیاری از صنایع مختلف از جمله تبلیغات، بسته‌بندی، صنایع غذایی، لوازم التحریر و … ضروری است، از این رو چین به عنوان یک بازار بسیار مهم در صنعت چاپ شناخته می‌شود.

با توجه به رشد سریع صنعت چاپ در چین، شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیاری در این زمینه در این کشور فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها تجهیزات پیشرفته، تکنولوژی و توانایی تولید بالا را دارا هستند. همچنین، هزینه تولید در چین نسبت به سایر کشورها کمتر است، که موجب جذابیت بیشتر این بازار در مقایسه با دیگر بازارهای جهانی شده است.

گر چه آلمان‌ها، مدعی صنعت چاپ در جهان هستند ولی باید واقعیت را قبول کرد که چاپ توسط چینی‌ها ابداع شد و حال می‌خواهند با تسخیر بازار این صنعت، مالکیت بلامنازعی را در این راه استوار کنند. مرکز گرانش صنعت‌چاپ در حال تغییر است. چین در حال تبدیل شدن به تولیدکنندۀ بزرگ تجهیزات چاپی‌ست. این مورد نه اغراق است نه یک نظر مغرضانه.

هایدلبرگ از شبکه فروش خود استفاده می‌کند تا تولیدات خود را که توسط مسترورک تولید شده، به فروش برساند. bobst یکی از عمده بازیکنان صنعت بسته‌بندی، دایکاترهای چینی را می‌فروشد و برخی از شعب خود را به چین واگذار کرده است. این موضوعات تا یک دهۀ پیش حتی در تصور هم نمی‌گنجید. دیگران نیز در حال پیش‌گرفتن این روند هستند. 

نوشته ای بر دیوار بزرگ چین وجود دارد که می‌گوید: چاپ در حال بازگشت به محل تولد خود است.